Opieka wytchnieniowa – edycja 2022

 

Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego 

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022

Wartość finansowania:  401 472,00 zł

Całkowita wartość: 401 472,00 zł

Podstawa prawna Programu - art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787, z późn. zm.) 

 
Gmina Żory
 otrzymała dofinansowanie na realizację usługi wytchnieniowej, w ramach PROGRAMU ”OPIEKA WYTCHNIENIOWA – EDYCJA 2022” w łącznej kwocie 401 472,00zł.

 

Świadczeniem tym objętych może zostać:

41 osób niepełnosprawnych,

 w tym 14 dzieci i 27 osób dorosłych.

 

W roku bieżącym świadczenie to będzie realizowane w ramach Modułu I programu tj. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego. 

 
Adresaci Programu:

 

1.     Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej, zwanych dalej „uczestnikami Programu”.

 

2.     Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna,
o których mowa w ust. 1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.

 
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

 

1.     dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji
i edukacji,

 

2.     osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi – poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

 
Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz członkowie rodzin lub opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi, które są całkowicie niesamodzielne mieszkającymi we wspólnym gospodarstwie.

 

Członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną, którym przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną
w ramach Programu.

 
Zgodnie z założeniami programu limit godzin dla każdego opiekuna to 240 rocznie. Pomoc ta będzie realizowana od m-ca kwietnia br., po wcześniejszym wyborze firmy świadczącej tę usługę.